Lammekød

Fyldte hjerter med rosenkål og bagte hvidløg

Fyldte hjerter er alt andet end klamme og indmads-agtige i smagen. De er faste i kødet og utroligt møre, og har en god og mild smag. Et perfekt stykke simrekød - og så er det billigt. Du skal lave denne her ret! Det er opbyggende for din moral.

Fyldte hjerter med rosenkål og bagte hvidløg

Pizza med sprød bund

En god pizza har en sprød bund, et lækkert smagsfuldt fyld, en smag der både har det salte, det søde og gode krydderier og så skal den fandme også være både rund, tynd og pæn. Lær grundopskriften og 3 konkrete opskrifter her.

Pizza med sprød bund

#Sovseskolen pt. 1: Sådan laver man rødvinssauce til en steg

Det er ikke svært at lave en klassisk, hjemmelavet, velsmagende rødvinssauce eller "brun sovs". Man skal bare benytte sig af en simpel og skudsikker metode og en spandfuld urter. Læs selv her.

#Sovseskolen pt. 1: Sådan laver man rødvinssauce til en steg

Du skal købe dig en fedtskiller

En fedtskiller er et super godt værktøj til at få fedt fra fond, så du kan lave en sovs på 2 minutter frem for på 10 minutter. Og det er sgu rart når stegen også skal skæres og salaten skal slynges. Læs her hvorfor du bare MÅ eje en.

Du skal købe dig en fedtskiller

Hvordan laver man en madplan? – Del 2

Vi hører hele tiden om madplaner. Men hvordan laver man en madplan? Og hvordan sparer man både tid og penge, og får leveret bedre kød? Og hvad hvis man vil have de specielle udskæringer? Det kan du lære her. Alt kød der bestilles hjem er enten fritgående eller øko (eller begge dele), 100% dansk, fra glade dyr, og koster i omegnen af 25,- kr pr. person pr. dag. Dette er del 2.

Hvordan laver man en madplan? – Del 2

Hvordan laver man en madplan? - Del 1

Vi hører hele tiden om madplaner. Men hvordan laver man en madplan? Og hvordan sparer man både tid og penge, og får leveret bedre kød? Og hvad hvis man vil have de specielle udskæringer? Det kan du lære her. Alt kød der bestilles hjem er enten fritgående eller øko (eller begge dele), 100% dansk, fra glade dyr, og koster i omegnen af 25,- kr pr. person pr. dag. Dette er del 1.

Hvordan laver man en madplan? - Del 1